– Huitfeldt vil styrke Kulturrådet
( 03.08.2010 14:24 )
I tirsdagens utgave av Aftenposten kritiserer kultur- og debattredaktør Knut Olav Åmås utviklingen av Kulturrådet. Generalsekretær i Museumsforbundet Tron Wigeland Nilsen mener han tar feil.
Åmås skriver blant annet at kulturminister Anniken Huitfeldt viderefører Trond Giskes linje med å gjøre den armlengdes avstanden mellom Kulturdepartementet (KUD) og Kulturrådet stadig kortere.
– Jeg tror Åmås har rett i mange av sine vurderinger men at han tar feil når det gjelder Anniken Huitfeldts rolle. Jeg mener faktisk at hun er i ferd med å foreta en kursendring når det gjelder Kulturrådet, og at rådet under henne vil få en sterkere stilling, sier Wigeland Nilsen.
Kritisk til Giskes linje
Generalsekretæren har ved tidligere anledninger kritisert de tette båndene som har vært mellom KUD og Norsk kulturråd, og var kritisk til Giskes behandling av Kulturrådet.
– Jeg mener blant annet at det i sin tid var direkte umusikalsk å utnevne Vigdis Moe Skarstein (nasjonalbibliotekaren) som leder av Kulturrådet. Min oppfatning er at rådet særlig blei vingestekket under Trond Giske, selv om Løken-utvalget ikke støttet oppunder Giskes påstander om at det var overadministrert.
Deling av Kulturrådet?
Knut Olav Åmås skriver i sin kommentar at Kulturrådet har fått en diffus rolle og en splittet profil. Han foreslår at Kulturrådet kunne deles i to organisasjoner; ett råd og ett sekretariat. ”Der det første får stor selvstendighet med et eget lite sekretariat, og det andre blir et rent departementsstyrt forvaltningsorgan. Dét kan skape klarhet i en situasjon som vil bli enda mer uklar nå når det nedlagte ABM-utviklings oppgaver [..] blir overført til Kulturrådet…” skriver han.
Armlengdes avstand
Wigeland Nilsen er enig med Åmås i at Kulturrådet har en mer diffus rolle enn tidligere, men mener at ting er i ferd med å endre seg under Huitfeldt.
– Hun har ved flere anledninger gitt uttrykk for at hun ønsker å styrke Kulturrådet. Blant annet i intervju med Aftenposten har hun sagt at det skal settes ned en gruppe som skal se på samarbeidet og ansvarsfordelingen mellom Kulturrådet og Kulturdepartementet. ”Jeg tror samarbeidet vil styrke Kulturrådets rolle og deres uavhengighet” sa hun da, sier Wigeland Nilsen til Museumsnytt.
Dette poenget mener generalsekretæren ble understreket på et møte kulturministeren hadde med Kulturrådet før jul.
– I tillegg har kulturministeren ved flere anledninger gitt uttrykk for at hun ønsker å lovforankre rådets uavhengighet, noe som vil styrke prinsippet om armlengdes avstand mellom KUD og Kulturrådet.
Dette er et tydelig signal. Med andre ord ser jeg flere ting som kan tyde på at Norsk Kulturråd kan få en viktigere rolle framover, og er altså langt mer optimistisk enn Åmås, avslutter Tron Wigeland Nilsen.
Dette er et tydelig signal. Med andre ord ser jeg flere ting som kan tyde på at Norsk Kulturråd kan få en viktigere rolle framover, og er altså langt mer optimistisk enn Åmås, avslutter Tron Wigeland Nilsen.
A PROPOS... | |
| I Storbritannia ble det nylig bestemt at MLA (The Museums, Libraries and Archives Council) legges ned, og oppgavene skal overføres til The Art Council. MLA ble opprettet på 1990-tallet og er forbildet for Norges ABM-utvikling. Fra 1. januar 2011 skal ABM-utviklings arkiv- og museumsoppgaver inn i Norsk kulturråd. Se også artiklene: Arkiv og museum til Kulturrådet og Får vi et AM-utvikling? |
Sist oppdatert: 05.08.2010 09:26

